Fonksiyonel Antrenman

Fonksiyonel Antreman, türkçe ifadesiyle fonksiyonel çalışma, tüm vücut kaslarının dengeli ve koordinasyon içerisinde kullanılarak uygulandığı bir antrenman sistemidir. Fonksiyonel çalışma için belirli antrenman aletleri yoktur, yer yer bir su şişesi, kendi vücut ağırlığınız ya da belirli bir ağırlığı olan herhangi bir cisim bile bu egzersizlerde kullanılabilir.

Vücudun, birden hızlanma ve ani yavaşlama gibi günlük hareketlerini en doğru ve en kolay şekilde uygulayabilmesi için yapılan, biyomekanik olarak verimli ve koordineli hareketleri içeren bir antrenman yöntemidir.

Bu antrenman sistemi, sizi belirli mekanlara gitmeye zorunlu kılmaz. Açık havada, evde, iş yerinde yani neredeyse her yerde ve her eşyayla uygulanabilecek, yaratıcılığın sınırlarının zorlanabileceği eğlenceli bir egzersiz kombinasyonudur.

Adı üzerinde fonksiyonel çalışırsak, günlük hayatımızda da fonksiyonel oluruz.

Yani, bu antrenman yöntemi bizleri, vücudumuzun aslında eski zamanlardaki yaşam biçimimiz göz önünde bulundurularak dizayn edilmiş halini yeniden canlandırmaya yöneliktir. Güncel yaşamın sandalye tutsaklıklarında, ağaçlara tırmanmamız için bize sunulan latissimus dorsi (halk dilinde sırt bölümündeki kanatlar) kasını, belki dolabın üst raflarında işimiz olursa kullanıyoruz. Bizlere sunulan vücudun mükemmel fonksiyonel işlevlerini günlük hayatımızda kullanamaz hale geldik. Bu duruma bağlı duruş bozuklukları, ağrılar kaçınılmaz ve yaşamı tehdit eder niteliktedir.