Pilates

6 Altın Prensipte Pilates

Pilates fiziksel güçlenme metodudur.

Konsantrasyon

Pilates yaparken harekete yoğunlaşarak bedenin uyum içerisinde çalışmasını sağlamak gerekir.

Akıcı Hareket

Egzersiz hareketleri acele etmeden, sakin ve hakkını vererek yapılmalıdır.

Merkezleme

Pilaste merkez karın, bel ve kalça çevresi olarak kabul edilir. Merkezdeki kasların güçlü olması omurga ve gövde stabilizasyonuve sağlığı için çok önemlidir.

Kesinlik

Hareket net şekilde hakkını vererek yapılmalıdır. Hareket içinde koordinasyon çok önemlidir.

Kontrol

Bedenin kontrollü bir şekilde çalıştırılması sakatlıkların önlenmesinde ve azaltılmasında çok önemlidir.

Nefes

Doğru nefes alıp verme kan dolaşımı ve vucut sağlığı için gereklidir.

pilates_alt_1

Sağlıklı Yaşam İçin

Pilates

Pilates Nedir ve Faydaları Nelerdir ?

Pilates egzersiz metodu sağlıklı bir omurgaya sahip olmamızı sağlar. Dengeli kas güçlenmesi ve kas esnekliği sağlar. Tüm vücut çalışmasını sağlayan egzersizleri bulunmaktadır. En önemli temel ilkesi “nefes” tir. Zihin ve vücut arasında ki bağlantıyı oluşturur. Her bir ilkesi doğru formda uygulandığın da

  • Sağlıklı bir omurgaya ve eklem yapısına
  • Dengeli kas gelişimine
  • Vücudun dengesine ve koordinasyonun gelişmesine yardımcı olur.

Sakatlıklarımızdan daha kısa sürede kurtulmak ve Günlük hayatımızın stresini azaltmasına yardımcı olur. 10 ila 100 yaşında ki herkes için uygun bir egzersiz metodur.

Pilates Tarihi

Joseph Hubertus Pilates in “ Kontroloji” adını verdiği bir egzersiz programıdır.

Çocukluğunda geçirdiği çeşitli rahatsızlarını çeşitli egzersizler yaparak geçirmeye çalışmıştır. 1914 yılında eğitimi için gittiği İngiltere de 1. Dünya savaşının başlamasıyla Alman vatandaşı olmasından dolayı esir kampına alınmıştır. Burada savaşta yaralanan hastalara egzersiz yaptırarak güçlenmesine yardımcı olmuştur. Bu dönem içerisinde metodunu geliştirmeye başlamıştır.

Savaş bitiminde Almanya ya geri dönen Pilates modern dans, nefes egzersizleri, meditasyon,hemeopati gibi terapilerle ilgilenmeye başlamıştır. Yeni kurulan Alman hükümetinin Pilates e uyguladığı egzersizin Alman askerlerinede uygulamasını ister fakat bu teklifi red ederek Amerika ya göç eder.

1926 yılında Amerika ya göç ettiği yolculuğu sırasında hayat arkadaşı hemşire olan Clara tanışır. New York opera binasında bir stüdyo açararak birlikte çalışmaya başlamışlardılar. Joe bu dönem içerisinde “kontroloji” metodonu dansçılar,sporcular ve müzisyenler gibi hayatın her alanında ki insanları çalıştırmaya başlamıştır. Uyguladığı metodun sakatlıklar üzerindeki etkisinin olumlu yönde ki etkisiyle popülerliğini arttırmıştır. Bir çok egzersiz ekipmanı tasarlamıştır. Ekipmanlarını daha çok çalıştırdığı kişilerin rahatsızlıklarına göre tasarlamıştır. Günümüzde halen kullanılmaktadır.